Bambulkový koberec

Nejprve si připravíme jednoduchou pomůcku na výrobu bambulek. Použila jsem dřevěnou laťku dlouhou cca 65 cm. Gelovým perem jsem si na ni po celé délce narýsovala jakési centimetrové měřítko. Na oba konce jsem pak zatloukla dlouhé hřebíky.
Vybrala jsem nerůznější zbytky přízí a přes oba hřebíky jsem namotala potřebné množství. Potom přijde na řadu vázání. Mně se to nejlépe dělalo při pohledu shora  tak, abych jednotlivé úvazy měla vždy přesně nad narýsovanou značkou. Vázala jsem  dvojím obtočením kousky příze ve dvoucentimetrových vzdálenostech. A teď stříháme...uvolníme si odstřižením "housenku" napjatou mezi oběma hřebíky a pak stříháme bambulky vždy uprostřed mezi úvazy. Při  malých vzdálenostech se to daří strefit opravdu velmi dobře. Jednotlivé bambulky trochu protřepeme, odstřihneme konce úvazové příze a případně zarovnáme tvar. 

Jenže z malých zbytků přízí nelze udělat bambulky  po celé délce , a tak jsem si pomocí dvou vyvrtaných otvorů, do kterých jdou zastrčit dřevěné špejle, vytvořila zkrácené varianty. Namotávala  jsem tedy jen polovinu nebo čtvrtinu délky.
A zkusila jsem i bambulky melírované, kdy obtáčíte hned tři nebo více přízí najednou a to jde samozřejmě rychleji.

 

 

Když jsem měla připravené dostatečné množství bambulek, zkusila jsem je různě poskládat  tak, aby  mi vše barevně ladilo.
A pak už stačí připravit kousek pevné látky , kvůli případným skulinám jsem zvolila raději tmavou, bílou pastelkou narýsujeme jednoduchý nákres pro rozvržení bambulek a tavnou pistolí začneme vytvářet kobereček. Přečnívající látku jsem odstřihla až na závěr, ale jednodušší je připravit si podkladovou látku v přesné velikosti a krajové bambulky nalepit  na samou hranu. Roztavenou tyčinku jsem nanášela vždy tak na čtyři, pět bambulek, které jsem díky nákresu rychle přitiskla na patřičné místo. Různobarevný  kobereček jsem vytvořila z většiny zbývajících bambulek.

 

 

Zpět na hlavní stranu