Látkové stromečky

 

Pokud se alespoň občas touláte na internetu, asi jste narazili na jednoduché stromečky z látkových koleček. Já je našla už před delší dobou, ale až teď mě napadlo, zkusit je vyrobit ve zmenšené verzi do panenkovské scénky. Začala jsem výběrem látek a zkusila jsem pestré i jednobarevné, silnější i tenké. Výroba byla zábavná, protože jsem dopředu nikdy nevěděla, jak přesně bude hotový stromek z té které látky vypadat. Občas jsem byla zklamaná (dva jsem vyhodila) někdy příjemně překvapená a nebo vše vyšlo podle očekávání.
Většinu stromečků jsem dělala z dvanácti koleček, největší mělo průměr 8 cm a to nejmenší 2,5 cm. Potřebovala jsem tedy na látku namalovat dvanáct kružnic s tím, že každá je vždy o půl centimetru menší než ta předchozí. A protože kružnicová šablona, kterou mám doma, dovoluje nakreslit největší kolečko s  průměrem 4 cm, tak jsem si raději z odřezků pěněného PVC udělala šablony i pro průměry větší. Asi by stejně dobrou službu udělal tuhý papír, ale mně se tyhle šablony můžou hodit i někdy v budoucnu při výrobě jiných věcí, a tak jsem raději zvolila pevnější matriál.
A pak už je to jednoduché. Na látku překreslíme kolečka, vystřihneme ( já stříhala kousek za vyznačeným obrysem  a přímo v něm jsem šila), pak po obvodu každé kolečka prošijeme  předním stehem, oba konce stáhneme k sobě a zavážeme. Vytvoří se nám tím pěkné záhyby a vznikne jakási  látková kytička. Takhle utvoříme všech dvanáct dílků. Ještě než je začneme spojovat, připravíme si nějakou parádu na vrchol stromečku. Já zvolila hvězdičky, ale možná by stačila i mašlička nebo něco podobného. Nejlepší je prohrábnout vánoční  řetízky a dekorace a nebo vystřihněte hvězdičku z pevnějšího filcu či pěnovky moosgummi, jako jsem to udělala já.
A teď je třeba vzít do ruky tavnou pistoli a jednotlivá kolečka pěkně od toho největšího spojit vždy malým kroužkem lepidla. Na vrchol přilepíme vybranou ozdobu. Miniaturní stromeček je hotový. Určitě by šel prošít uprostřed pevnou nití a vytvořit tak závěsnou dekoraci a nebo změnit velikost kružnic a vytvořit  stromeček mnohem větší...ale o tom už je dost jiných návodů.


Na prvním obrázku jsou stromečky jednobarevné...jeden je tedy z látky duhové. Jak vidíte, u mě zvítězila zelená, ale zkusila jsem i růžový z pevného  sametu. Světle zelený úplně vpravo je udělaný z netkané textilie (univerzální hadřík), prostřední zelený je jako jediný vyrobený z pružné látky... a není to dobrá volba, menší kolečka už nejevila téměř žádné nařasení, vypadala spíš jako chlupaté lívance.
Na prostředním snímku jsou stromečky dvoubarevné a na posledním ty z vzorovaných látek. Na miniaturní stromečky vám stačí jen  kousek látky, tavná pistole, trochu trpělivosti a zábavné vánoční tvoření pro děti i dospělé může začít.

 

 

 

 

  

 

Zpět na hlavní stranu