Lepenkový karton

 

Lepenkový karton je výborný materiál na všelijaké tvoření.Výhodou je jeho dostupnost, snadno jej nařežete odlamovacím nožem a bleskově slepíte pomocí tavné pistole. Já karton používám jako takový skelet při výrobě velkých kusů nábytku z pěněného PVC a  ze dřeva,  jako "stěny místností", základy pro obrazy a další věci. Teď jsem se rozhodla, že z něj zkusím vyrobit jednoduchý kus nábytku pro panenky.
Na prvním obrázku je malá ukázka různě silných kartonů. Nejčastěji se asi setkáte s krabicemi z třívrstvé nebo pětivrstvé lepenky. Ten o tloušťce 12mm používám na stěny a je nařezaný z pevných krabic od myček na nádobí.
Na výrobu skříňky jsem použila pětivrstvý karton o síle 6 mm. Na kraji rozměřeného kartonu si nařízneme, ale opravdu jen nařízneme, pruh široký minimálně tak, jako je karton silný...v tomto případě  6 mm. Pomocí prstů a odlamovacího nože odebereme čtyři vrstvy a tu poslední pátou zahneme a tavnou pistolí přilepíme k hraně kartonu. Tímto způsobem zajistíme všechny viditelné hrany. Já jsem metodu naříznutí využila i pro ohnutí bočních hran, je to rychlé a za pomoci nařezaných pravoúhlých trojúhelníků, udržíte solidní kolmice. Je ovšem fakt, že ohýbané hrany jsou zaoblené. Dvířka jsem v polovině narýhovala pomocí pravítka, hrany jsem nechala bez úprav, protože ve finále je vlepím dovnitř tavnou pistolí. Zkusila jsem skříňku natřít akrylovou barvou. Karton jsem natupovala pomocí houbičky, ale není to úplně ideální, rozhodně by to chtělo barvu ve spreji, která není na vodní bázi.
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 


 


 


 

 
   

   

 
Druhou skříňku jsem zkusila vyrobit  pomocí polepování kartonu. Nařežeme si jednotlivé díly a všechny viditelné hrany polepíme proužky papíru. Já zvolila papírovou tapetu, se kterou budu skříňku polepovat.
V téhle chvíli by určitě šlo skříňku slepit  a teprve potom celou polepovat nějakým vhodným papírem. Pokud je ale skříňka otevřená, třeba policová, nebude polepování vnitřních prostor vůbec jednoduché. A tak jsem si za pomoci chemoprenu polepila jednotlivé destičky, ze kterých  skříňka vznikne. Pak jsem tavnou pistolí sesadila jednotlivé díly dohromady...to už bylo rychlé. Ale, příště bych asi spojovala raději pomocí jiného lepidla, s tavnou tyčinkou máte opravdu jen jeden pokus a vše musí perfektně sedět k sobě. A pak bych určitě polepila i zadní a spodní hrany a stěnu skříňky, výrobek je tím lépe ochráněn proti poškození. A určitě bych zvolila tapetu imitující dřevo, já měla doma jen samolepící a ta rozhodně není na karton vhodná. Obě skříňky jsou stejně velké 13 x 13 x 5,5cm hodily by se tak pro panenky 1:4, ovšem síla stěn obzvláště u té polepené je vhodnější na větší výrobek. Pomocí "kožených pantů" by určitě bylo možné vytvořit otevírací dvířka.
A i když já se takovýhle nábytek do scének vyrábět nechystám, zůstanu raději u dřeva a pěněného PVC, finální výrobek je velice pevný a myslím, že obstojí i při nepříliš opatrném zacházení.

Na posledních dvou fotografiích je taky karton, je z krabice od nějakého postřikovače. Vrchní strana je bílá, působí jako  lakovaná...pěkný materiál, sice tenký, ale to je v případě papíru snadné vyřešit vrstvením, Zkusila jsem lakovanou část zahnout přes dvojitou hranu, šlo to ztuha, ale šlo to. Možná, že najdete ještě něco lepšího, zajímavějšího, tohle všechno jsou jen tipy a inspirace pro ty z vás, kteří se rádi věnujete tvoření, ale kvůli absenci dílny nemůžete  pracovat se dřevem a pěněné P'VC doma každý nemá.


 


 


 


 


 

 


 

   


 


 

     

 

 

   

     
 

Zpět na hlavní stranu