Lepidla a lepící pásky
 


Nejrůznějších lepidel a lepících pásek mám doma opravdu velké množství. Určitě ne všechny používám při výrobě věcí pro panenky, ale je pravda, že nakupuji dost často s myšlenkou na nějaké tvoření. Pokud narazím na lepidla ve výrazné slevě, neodolám. Nafotila jsem několik zástupců hlavě proto, abych vám představila svoje favority a zkušenosti s nimi.

Začnu papírem a dřevem. Na papír určitě nejčastěji používám lepidlo Herkules, výborně lepí i kůži, ale u botiček je problém v tom, že naše panenky si vykračují i ve vlhku a herkules se ve vodě rozpouští. Lepím s ním tedy pouze věci, které nepřijdou do styku s vodou. Používala jsem ho i na výrobu dřevěného nábytku, ale pak jsem zkusila voděodolná lepidla na dřevo a protože zasychají rychleji a jsou také transparentní, lepím už pouze s nimi.

   

   

Pokud potřebuji přilepit papír na papír rychle a bez následného zkroucení při zasychání používám, lepící tyčinky.

   

   

Chemoprén a lepidla na jeho bázi lepí prakticky všechno. Používám ho často i v běžném životě a protože v poslední době začali vyrábět i chemoprén transparentní, odpadá tím i jeho jediná nevýhoda - po zaschnutí jsou stopy lepidla na povrchu či hranách lepených věcí jasně patrné.

   

   

Vteřinová neboli sekundová lepidla jsem začala používat hlavně při práci s pěněným PVC a pěnovkou moosgummi, ale mnohokrát se mi osvědčila i při lepení jiných nesavých materiálů. Pro mě je favoritem gelové lepidlo značky Samson (ta světlemodrá tuba vpředu) Snadno s ním uděláte malou kapičku, která neteče a  pokud jej po použití řádně uzavřete, ani za delší čas vám nezatvrdne...a patří k nejlevnějším.

   

   

Mezi takzvanými univerzálními lepidly, která jsem měla možnost vyzkoušet, u mě jednoznačně vede lepidlo značky UHU. Transparentní, gelová konzistence, rychleschnoucí  a  pevné...řekla bych takový celkový vítěz.

   

   

Na lepení kartonu ale i dřeva, přirodnin, tkanin...prostě savých materiálů využívám nejčastěji tavnou pistoli. Je to superrychlé a většinou i velice pevné.

   

   

Pokud potřebuji při fotografování přichytit něco ne příliš těžkého na stěny panenkovského pokoje, tedy dočasně přilepit, používám tyto pomocníky - oboustranná montážní páska, univerzální oboustranná lepící páska, plastická nepermanentní lepící hmota (žvýkačkové lepidlo). Přilepuji s citem, abych při následném odlepování nepoškodila kartonovou stěnu. A ty samé materiály využívám, pokud potřebuji přilepit nějaký předmět do rukou panenek.

   

   

Klasické izolepy má doma asi každý z nás, využití mají všemožné. Krepové lepící pásky používám hlavně při spojování  kartonových stěn na fotografování, protože jdou později docela snadno odlepit a střibrné či černé univerzální pásky s textilními vlákny používám tehdy, když potřebuji něco přichytit opravdu pevně. Před časem jsem v Levné knize koupila izolepy se vzorkem...usoudila jsem, že něco takového se mi určitě bude hodit...ale kdo ví.

 

 

Zpět na hlavní stranu