Obrazy bez rámů

 

Nejrůznější obrázky vyrábím do našich scének celkem pravidelně. A do moderních interiérů jsou to v poslední době nejčastěji obrazy bez rámů. Destičky, na které vybrané obrázky lepím, jsou z lepenkového kartonu, který si odlamovacím nožem nařežu na požadovanou velikost. Připravené destičky pak "obléknu" do tenkého papíru vhodné barvy. Jak provádím tuhle práci je vidět na fotografiích.
Nejprve na papír namaluji velikost destičky i s hranami. Předkreslené čáry přejedu hranou tenkých nůžek (můžeme samozřejmě použít i jiný vhodný nástroj) tak, abych papír neprorýpla, ale zároveň ostře vyznačím místa, která pak půjdou snadno ohnout. U většiny papírů dělám rýhy na lícové straně, a proto si  tužkou namalovaný plánek propíchnu v  rohových bodech špendlíkem a ty pak pospojuji touhle "neviditelnou" linkou. Pokud, jako v ukázkovém případě, vyrábím více stejných základů pro obrázky, je metoda vyznačení styčných bodů špendlíkem obzvlášť výhodná, protože stačí  namalovat konstrukci čar jen jednou.
Pak už jen nastříhám, ohnu, vložím připravený karton a na zadní straně přilepím přečnívající části nějakou lepenkou. Samotný obrázek pak přilepím tuhým lepidlem doprostřed připravené destičky. Vodou ředitelná lepidla raději nepoužívám, protože při jejich vysýchání hrozí kvůli smršťování prohnutí kartonového   základu. Takhle připravené obrázky jsou lehoučké a při fotografování je na stěnu  připevňuji kouskem oboustranné lepící pásky. 

 

Zpět na hlavní stranu