Phalenopsis

 

Phalenopsis neboli můrovec je orchidej, kterou v posledních letech můžete běžně zakoupit nejen v květinářstvích, ale i v supermarketech. Když ji tedy můžeme doma pěstovat my lidé, proč by to nemohly zkusit panenky. Pár jedinců jsem tedy zmenšila a zkusila vyrobit v papírové podobě.
Jednotlivé květy jsem žiletkou rozdělila na tři části (pracovně jsem si je pojmenovala trojlístek, křídla a pysk) a ty jsem pak oskenovala. Protože mi na papíře i po vložení dostatečného množství okvětních lístků zůstalo ještě dost místa, připravila jsem na spodní část sytě zelený pruh, který poslouží na výrobu listů.
Po vytištění stránky jsem zelený pruh odstřihnula  a věnovala jsem se nejprve části s vytištěnými květy. Rubovou stranu jsem natřela vodovými barvami v odstínu, který přibližně odpovídal zbarvení květů. Není třeba se bát lehkého zvlnění papíru, ale určitě by bylo možné použít třeba pastelky nebo křídy. Po zaschnutí jsem celou rubovou stranu přelepila pásy široké průhledné lepenky. Sice mi to trochu ztížilo práci při sestavování jednotlivých květů, protože jsem nemohla použít lepidlo na papír, ovšem pro vystříhávání drobných dílků, které jsou ve střední části spojené jen malým kouskem papíru, mi připadalo takovéhle zpevnění naprosto nezbytné. Od každé barvy jsem si vystříhala asi šest květů a jak vidíte, tak pysk má u všech druhů barvu odlišnou. Vystřižené okvětní lístky a zejména pysky jsem pak zohýbala tak,  aby měly odpovídající tvar. V prostředku mají květy phalenopsisu takový tuhý výčnělek zvaný sloupek, ve kterém jsou ukryty rozmnožovací orgány...a ty jsem si vyrobila z pěnovky za pomoci průbojníku, vzhledem k velikosti květů by měly být menší, ale do modelování z nějaké hmoty se mi nechtělo. Připravené okvětní lístky jsem pak slepila dohromady.
Zelený pruh jsem podélně rozpůlila nůžkami a obě poloviny slepila k sobě. Použila jsem chemopren, aby papír i po zaschnutí zůstal dostatečně pružný. Pak jsem si vyrobila jednoduchou papírovou šablonu, s jejíž pomocí jsem vyznačila dvanáct listů. Všem jsem uprostřed udělala rýhu nůžkami a polovinu z nich jsem o kousek zkrátila. Potom jsem je vystřihala, hrany zabarvila zeleným fixem a všechny listy jsem trochu ohnula přes tužku.
Při procházce se psem jsem si venku natrhala vhodné větvičky, které budou tvořit stvoly. Na vrchol každé větvičky jsem umístnila několik kuliček z pěnové samotrvdky představující poupata a pak jsem ve spodní části přilepila čtveřici listů, kratší budou nahoře, ty delší vespod. Nakonec jsem  přilepila jednotlivé květy. Hotové stvoly jsou upevněné pomocí tavné pistole do malých květináčků.
Stránka se zmenšenými květy ve formátu pdf je ZDE.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Zpět na hlavní stranu