Pletený bobík

 

Pletené bobíky se v poslední době objevují v interiérech celkem často, a tak jsem se rozhodla, že je pořídím i našim panenkám. Nejprve jsem zapátrala v zásobách látek a pletacích přízí, abych našla vhodné barvy, které budou sladěné podle mých představ. Potom jsem si z pevné látky ušila válec vysoký 7,5 cm s průměrem 11cm. Ten jsem v horní části prostřihla a takto vytvořený otvor jsem zajistila lepidlem na textil, aby se materiál nemohl párat. Po zaschnutí lepidla tudy obrátím válec na líc. Pak jsem dovnitř zasunula hrdlo z uříznuté pet láhve a tímto trychtýřem naplním celý obsah drobnozrnnou čočkou (mohla to být třeba rýže, kroupy nebo něco podobného, ale já našla tuhle čočku s prošlou trvanlivostí). Je samozřejmě možné provést plnění tak, že necháme otevřenou část švu při sešívání válce a tudy pak materiál nasypeme, ovšem já nerada sešívám kulaté věci z lícové strany a jelikož bude v tomto případě šitý základ ukrytý v pleteném oblečku, nějaká ta "jizva" mi nevadí.
Pokud tedy usoudíme, že je náš bobík dostatečně naplněný, pevně zašijeme otvor, kterým jsme sem dopravili sypký materiál a vrhneme se na pletení.
V tomto případě byla použitá pletací příze Klárka, ze které vytvoříme jednoduchý obdélník tak, že na jehlice č.6 nahodíme z dvojité příze 22 očí a pleteme z obou stran hladce 68 řad to je 34krajových ok. Pro upřesnění rozměru jsem raději upletený obdélník přeměřila pravítkem . Úplet si nejprve pečlivě sešijeme krátkými stranami k sobě a takto vzniklou "rourku" navlékneme na náš ušitý a naplněný základ. Potom postupně na jedné i na druhé straně provlékneme krajová oka kouskem příze a pevně je ve středech stáhneme k sobě. Tím je bobík hotov.
Výšku i šířku si samozřejmě můžete přizpůsobit podle svých představ, já je dělala tak vysoké, aby na nich tonnerky mohly sedět... elegantně
 

 


 

 

 

 


 
 

 

Zpět na hlavní stranu