Jak uplést pomlázku

 

Je to už hodně dávno, kdy jsem v televizi zahlédla jakéhosi staříka, který ve dvou větách uvedl návod na pletení pomlázky. OSM PRUTŮ ROZDĚLÍME NA DVĚ ČTVEŘICE. PAK PLETEME STŘÍDAVĚ VŽDY VNĚJŠÍ PŘES DVA VNITŘNÍ Z DRUHÉ STRANY. Věta mi utkvěla v paměti a já ještě týž den zkoušela plést  z provázků. A pak už jsem začala trénovat  s vrbovými proutky, ty samozřejmě kladou při pletení určitý odpor, ale chce to jen pár pokusů a rychle přijdete jak na to. Já vím, že v době před Velikonocemi můžete pomlázku koupit v každém supermarketu,  ale jakou! Copak ta uschlá chudinka může nějakou ženu pomladit? Kdepak, to musí být čerstvé proutky plné mízy, ohebné a pružné, jejichž vitalita pronikne do ženského těla.Tenhle návod by měl být vlastně především pro muže, ale malou pomlázku jako dekoraci, si třeba s chutí upletou i ženy.

Na focení polopatického  návodu jsem zvolila prameny uválené z plastelíny.
Máme osm různobarevných pramenů, které si nahoře "svážeme" kouskem plastelíny a rozdělíme je na dvě části, tedy dvě čtveřice. 

A teď už to zkusíme s vrbovými proutky. Použijeme ne příliš silné, dlouhé přibližně jeden metr. Hotová pomlázka bude mít délku okolo sedmdesáti centimetrů..
Samozřejmě, čím kratší pomlázku pleteme, tím tenčí musí být proutky a naopak. Ale to je třeba vyzkoušet.
Dohromady se pruty běžně svazují jedním hodně tenkým vrbovým proutkem. Mně se to s ním ale nedaří, a tak používám kousek provázku.
Jak vidíte na poslední fotografii, upletla jsem i jednu maličkatou pomlázku pro panenky. Před použitím je ještě třeba pomlázku vybavit pentlemi. 

 

Zpět na hlavní stranu