Tlakoměr

Tentokrát vám chci ukázat  postup při výrobě zmenšeného přístroje na měření tlaku.
Nejprve si přeměřím skutečný tlakoměr a všechny rozměry zmenším přibližně na čtvrtinu. Pak musím špalík z tvrdého dřeva opracovat pomocí rašple a smirkového papíru do požadovaného tvaru. Vyvrtám si otvor pro zavedení hadičky, ta je v reálu gumová, ale ve zmenšené velikosti takovou hadičku nemám. Musím ji tedy nahradit bužírkou staženou z tenkého drátu.
Na ušití manžety použiju látku z vyřazených tepláků. Vystřihnu dva protilehlé díly a na kraj vrchního zažehlím kousek fólie na tmavý textil s vytištěným obrázkem, který jsem si vyfotila ze skutečné manžety. Bohužel po zažehlení na černou látku se mi  výrazný obrázek hodně "ztratil". Pak svrchu sešiju oba díly dohromady pomocí tenké bavlněné stuhy, ale jeden konec si nechám otevřený. Otvorem dovnitř vsunu proužek plastové fólie (blistru), kterou jsem stočila do ruličky, zalepila izolepu a nechala na radiátoru do druhého dne. Po zahřátí drží fólie v paměti stočený tvar stejně, jako to mají "inteligentní"manžety u současných tlakoměrů. Vsunu tedy proužek do ušité manžety, ta se stočí a já jen uzavřu poslední krátkou stranu. Manžeta je hotová. 
Natřu si opracovaný tlakoměr bílou barvou a vytisknu zmenšené obrázky displeje, které jsem si nafotila. Já mám jeden ve vypnutém stavu a druhý s vysokými hodnotami. Bužírku jsem k manžetě přilepila pomocí vhodného kousku plastu nalezeného v mém "krámovišti". A můžeme jít měřit.
 


 


 


 


 


 

Zpět na hlavní stranu