Účesy

 

Složitější dobové a společenské účesy potřebujeme pro panenky sice jen občas, ale přesto jsem v začátcích s tímto úkolem hodně zápasila. Pak  k nám ale přicestovala tonnerka, která měla od výrobce účes vytvořený pomocí ocelových háčků pevně zabodnutých v hlavě. Při vyndávání se mi to vlastně vůbec nelíbilo...chudinka s rozpíchanou hlavičkou...ale v dalších letech jsem tuto techniku úspěšně používala a používám.

Háčky vyrábím z velkých špendlíků se skleněnými hlavičkami. Na první fotografii jsem položila kvůli porovnání i pár malých krejčovských špendlíků, ale ty jsou na tuhle práci příliš tenké a krátké. Na ohýbání používám běžné šperkařské kleště a hlavičky uštipuji báječnými "superkleštěmi" po pradědečkovi (zmenšené jsem je vyráběla do naší scénky v dílně). Zkusila jsem to i obyčejnými štípačkami... jde to, podstatně hůř, ale jde. Nejlepší je při téhle činnosti vstrčit ruce s kleštěmi do mikroténového sáčku, abyste "odstřelující" zbytky špendlíků nemuseli hledat v širokém okolí.
Samotný účes tvořím z několika pramenů zapletených do copů a nebo jen zakroucených. Na konci každý zajistím gumičkou. Z takhle upravených pramenů pak udělám jakési motanice, které pevně přichytím k hlavě panenky připravenými háčky. Zabodávám je pomocí naplocho položených nůžek, ale půjde to samozřejmě i jakýmkoli jiným pevným předmětem. Po přišpendlení všech pramenů ještě někdy použiji pár háčků na zpevnění a doladění účesu.
Pokud budete chtít vlásky zase rozpustit jednoduše zatáhnete za jednotlivé prameny a háčky tak docela snadno vyndáte z hlavičky.

Blondýna Veronika má účes ze čtyř pramenů zapletených do copů, Viktorka má účes ze šesti pevně zakroucených pramenů. Obě mají náušnice ze zbylých odštípnutých kousků špendlíků s hlavičkou.

 

 

Zpět na hlavní stranu