Umělý kámen

 

Na výrobu umělého kamene jsem se chystala už dlouhou dobu...snila jsem o skále, která vyplní celé pozadí mojí scény, a to ze skutečných kamenů nikdy nedokážu vytvořit. Inspirovala jsem se na stránkách mašinkových modelářů, kteří si sami vyrábějí krajinky. Problém je v tom, že jejich skály jsou v porovnání s těmi mými maličkaté. A tak jsem experimentovala... na zkoušku jsem vzala kousky polystyrénů, které běžně najdete jako výplň v krabicích s křehkým zbožím a zkusila je opracovat nožíkem, smirkovým papírem a taky  horkovzdušnou pistolí. A na větší blok jsem zkusila elektrickou pájkou vytvořit jakousi kamennou zídku.
Pak jsem si nabrala trochu primalexu (barva, kterou běžně používáme na nátěry stěn v bytě, správně by to ale měla být bílá akrylátová barva ), do té jsem přidala černou barvu do tiskárny (prostě mi zbyla z předchozího typu tiskárny a do nové už jí nepotřebuji, správně by to ale zase měla být akrylátová barva), pak jsem přidala vodou ředitelné lepidlo na dřevo (může to být ale jakékoli jiné disperzní lepidlo) a nakonec jsem zamíchala sádru v takovém množství, aby vznikla řidší kašička. Štětcem jsem všechny připravené polystyrény natřela. Po zaschnutí jsem ještě  vystouplé plochy "kamenů" lehce přetřela naředěnou bílou akrylovou barvou.
A teď chyby- na stránkách modelářů jsem se dočetla, že všechny první pokusy o výrobu skály konči v popelnici...mají pravdu. Pro mě to byla jen zkouška, kterou jsem na nic neplánovala použít, takže rychlovka.  Příště použiji na základní barvu o hodně tmavší odstín a určitě se tam kromě černé objeví i hnědá. Na opracování "kamenů" bych si chtěla dát víc záležet, ale v případě skály si to neumím moc představit, bude to hodně velká plocha. Důležité je závěrečné přetření vystouplých částí ne moc mokrým štětcem  lehce zabarvenou bílou barvou. Právě rozdíly mezi tmavými místy v prohlubních a těmi světlejšími na povrchu kamenů vytvářejí potřebnou plastičnost výsledných výrobků.
Musím ale říci, že kašička vytvořená způsobem "co dům dal", drží na polystyrénu velice dobře a umím si představit řadu nejrůznějších výrobků zhotovených na podobném principu. Pokud byste se chtěli pokusit o nějakou tu "kamennou" lavičku, krb nebo dokonce fontánku, rozhodně bych jako základ použila extrudovaný polystyrén  STYRODUR. Desky o různé tloušťce seženete bez problémů ve stavebninách nebo v hobbymarketu. Na rozdíl od běžného polystyrénu je pevný a hutný, ale opracovávat jde stejně snadno.
    

 


 

 

Zpět na hlavní stranu