Židle k počítači

 

Nejprve jsem si vytvořila  papírovou šablonu, podle které namaluji tvar křesílka (sedák má rozměry cca 9,5 cm x 9 cm, opěradlo 9,5 cm x 10 cm) Vybrala jsem desku z pěněného PVC o síle 3 mm, na kterou se mi šablona vejde s velkými přesahy, a tu jsem pomocí horkovzdušné pistole ohnula. Teprve do ohnuté desky jsem obkreslila tužkou papírovou šablonu a požadovaný tvar jsem vyřízla odlamovacím nožem. Protože jsem chtěla mít opěradlo odlehčené, naznačila jsem si hrotem kružítka středy kružnic, které potom vyvrtám.
Spodní hvězdicovou část židle (průměr je cca 13 cm), do které budou zasunutá kolečka, jsem vyřízla z desky o síle 6 mm a jen tak rukama jsem ramena trochu prohnula. Ve středu jsem vyvrtala otvor pro zasunutí nohy a na okrajích spodní části jednotlivých ramen 3mm otvory pro zasunutí koleček. 
Největší problém pro mě představovalo upevnění nohy v tenkém a nepříliš pevném materiálu. Nejprve jsem myslela, že nohu udělám z uříznuté části plastové propisky, ale pak jsem raději zvolila kovovou trubičku z nefunkčního kuchyňského zapalovače. Na jednom konci jsem ji párkrát nastřihnula nůžkami na plech a nastřižené části jsem ohnula do pravého úhlu. Do vnitřku trubičky jsem vsunula dřevěnou špejli, kterou jsem na spodní straně zařízla zároveň s kovem, na horní s ohnutými kousky jsem ji nechala přesahovat. Pomocí dvou koleček vyříznutých z pěněného PVC, z nichž jedno je trochu silnější, abych do něj mohla plochým vrtákem udělat prostor pro zapuštění ohnutých částí trubičky, a tenčího s větším průměrem, do kterého přesně zapadne přečuhující špejle, jsem vytvořila základ pro  spojení nohy s horním dílem židle. Spodní část zpevním tak, že na dolní část nohy nasunu plastovou trubičku z uříznuté propisky a spodek provrtané hvězdice přelepím kolečkem tenkého plastu. Pak kovovou trubičku s dřevěnou výplní vlepím do vyvrtaného otvoru s vytvořeným dnem  a zároveň přilepím k vrchní části hvězdice a i ke kovové noze vrchní plastovou trubičku z propisky.
Kolečka vytvořím z dřevěné špejle o průměru 15 mm, ze které si uříznu pět asi centimetrových dílků, zabrousím je, do každého vyvrtám otvor o průměru 3 mm, do kterého vlepím kousek tenké kuchyňské špejle. Pak jsem kolečka natřela bílou a černou barvou tak, jak to vidíte na obrázku
Sestavená židle je stabilní a noha je po zalepení řádně ukotvená v obou částech. Výška sedáku od země je necelých 11cm.   

 

 

Zpět na hlavní stranu