Šaty pro panenku

Protože má Adélka narozeniny, čeká ji dnes nejen narozeninový dort a dárky, ale podle rodinné zvyklosti i splnění tří dětských přání. A co si Adélka přála? Nejprve chce být tak trochu za dospělou a přeje si takový účes, jaký maminka nosí na ples. Jako druhé přání chce dnešní den ušít spolu s maminkou nové šaty pro panenku a do třetice by chtěla jít na dětský karneval.
Brzy po ránu tedy Světlana učesala svou dcerku i sebe za "dámy" a hned potom se vrhly na šití. Z připravené krabice vybrala Adélka střih na dlouhé šatičky.  Maminka vytáhla lehoučkou sladce růžovou látku a pečlivě na ní překreslila střih. Adélka pak zručně stehuje vystříhané díly. Světlana zasedla k šicímu stroji a pod jejíma rukama pomalu vznikají malé šatičky. Pak ještě dozdobit krajkou, našít pár korálků a Adélka může panenku obléci. Maminka poklidila ložnici a na chvíli odešla, Adélka se těší s nastrojenou panenkou. Za malou chvíli se ale maminka vrací s nečekaným překvapením. Pro svoji princeznu tajně ušila nové šaty na karneval, prakticky stejné, jako ty, které dnes společně tvořily pro panenku. Adélka se nadšeně vrhá na maminku a zasypává ji pusinkami. Oblékne šaty a Světlana si se zalíbením prohlíží svoje dílo...ale ještě tomu něco chybí. Korunka do vlasů! Adélka je přešťastná a už se nemůže dočkat odpoledne.

Scéna
Všechen nábytek je tentokrát z fundusu. Vyráběla jsem nové obrazy a lampičku na noční stolek, ušila jsem polštářky a přehoz přes postele. Ovšem to nejdůležitější bylo, vyrobit šicí stroj. Vzniknul z jednoho kusu tvrdého dřeva a  při jeho tvorbě jsem si nijak nevymýšlela, jen jsem zmenšovala svůj skutečný šicí stroj značky SilverCrest. Podle předlohy jsem vyráběla i krabici se střihy v obálkách, máme je totiž uložené přesně tímhle způsobem, včetně barevného označení na rozích, díky kterému rozlišujeme střihy na chlapíky, děti a tonnerky jiných velikostí. Pracovní lampu s nastavitelným stínítkem jsem kdysi koupila v Levné knize a je funkční, košíček, do kterého jsem uložila šicí potřeby, jsme dostaly od Eriky a původně se v něm ukrývala cibetková káva.

Panenky
Markéta:
Světlaně jsem ušila triko s dlouhým rukávem z potištěné elastické látky, kalhoty jsou z fundusu. Pro Adélku jsem si oranžový úplet nejprve trochu ozdobila barvami na textil a pak jsem ušila jednoduché triko, tepláky jsou z pružné tyrkysové látky.
Látka, ze které jsem šila princeznovské šaty musela být opravu ultratenká, věděla jsem, že z ní budu šít nejen šaty pro Adélku, ale taky pro malou devíticentimetrovou Polly Pocket. A šila jsem je oboje stejným způsobem, podle stejného střihu. Ty Adélčiny jsou ovšem celé podložené bílou látkou.
Krásnou třpytivou korunku vyrobila
Světlana a poslala nám ji jako dárek.

 
       

Na této fotografii vidíte oba šicí stroje pěkně pohromadě.

       


 

Zpět na hlavní stranu