Vánoční obchod

 

Tak dlouho Amálka  přemlouvala maminku, aby se společně zajely podívat do nově otevřeného vánočního obchodu, až se jí to podařilo. A tak tu teď společně vybírají různé vánoční dekorace. Líbí se jim samolepící obrázky do oken, ale i třpytivé koule a řetězy. Ovšem, zatímco maminku nejvíc okouzlily korálkové ozdoby na stromeček, Amálka nemůže spustit oči z papírového městečka, které slouží nejen jako dekorace, ale zároveň jako adventní kalendář. Maminka ale vlídně vysvětluje svojí dcerce, že už je na takové věci trochu velká a navíc jsou Vánoce za dveřmi a kalendář by tedy v tuhle dobu ztratil smysl. Jenže z městečka dýchá tak kouzelná vánoční atmosféra, které Amálka nedokáže odolat...ještě, že má doma mladšího brášku! Hned začne mamince vysvětlovat, jak by mohly společně příští rok připravit pro Adámka skvělé překvapení. Domečky naplní drobnými hračkami a pamlsky a městečko bude po celý prosinec bydlet na komodě v dětském pokoji. Inu, takovým argumentům se nedalo odolat, a tak si nakonec jednu skládačku přece jen odnášely domů.


Scéna
Myslím, že to byla jedna z nejnáročnějších scén, co se týče příprav a shromažďování potřebných věcí. Taky jsem si užila hodně skenování, následného zmenšování a tisku. Začínala jsem výrobou regálu a prodejního pultu, vše z pěněného PVC. Spodní polici měly vyplnit betlémy, které mám doma, do další jsem potřebovala dát plastové andělíčky, a tak jsem výšku  polic přizpůsobila tak, aby se sem vše bez problémů vešlo. A pak přišlo velké hledání malých vánočních věciček, které by se mi do obchůdku mohly hodit. Nejrůznějších ozdob a dekorací mám doma nastřádaných celkem hodně, ovšem velikostní kritéria jich zas tak moc nesplňovalo. Využila jsem zejména malé dřevěné figurky, ale do obchodu jsem postavila i větší dekorace, jako je třeba filcový sob, nebo dřevěná houba či sněhulák a vyřezávaný vánoční medvěd. Vytiskla jsem si papírové tašky, krabičky na vánoční koule, "samolepící" dekorace na okna, balící  papíry a další drobnosti. Z papíru a z polepeného polystyrénu vznikly malé vánoční stromečky. Do další police jsem umístnila nejrůznější svíčky.Vyráběla jsem i vánoční koule, tedy až na dvě menší krabičky ve kterých jsou korálky a ve velké krabici, která leží na pultu jsou skutečné vánoční ozdoby malé velikosti. Abych vyplnila závěsný prostor na stěně, vyrobila jsem si miniatruní ozdoby z rozstříhaných plastových vánočních řetízků, z malých šišek a použila jsem i těstoviny,  maličkaté dřevěné dekorační prvky a šperkařské komponenty. Další část stěny mi pomohly vyplnit a zároveň zkrášlit korálkové ozdoby, které vyráběla Světlana (možná si někteří z vás vzpomenou, jak je našla Lidka s Frantíkem na půdě). Na zbytek stěny jsem pak navěsila vytištěné "samolepky" a taky pár řetězů a lamet. Na scéně samozřejmě nemohl chybět velký vánoční strom ozdobený řetězy a růžovými koulemi. Ovšem ta hlavní a pro mě nejdůležitější věc nevisí na stěně a není ani v regálu, je to skládačka papírového městečka, která leží na pultu. Předlohou mi byl adventní kalendář sestávající z malých domečků a stromků, které se otevírají jako krabičky. Všechny rozložené domky a stromy jsem oskenovala, zmenšila, vytiskla a pak vystříhala, složila a zalepila. Ve zmenšené verzi otevírat nejdou, to by bylo dost těžko proveditelné, protože menší typy domečků mají základnu cca 1,2 x 1,2 cm a slepením tak získaly i potřebnou pevnost a stabilitu.


Panenky
Markéta:
Amálce jsem ušila vypodšívkovanou bundu s kapucou z úpletu, který vyhlíží jako kožešinka, kalhoty má z fundusu. Maminka Monika dostala kožíšek ušitý z oboustranně chlupatého materiálu a jednoduchou úzkou sukni z tenkého úpletu. Pro Samuela jsem ušila jen teplou vestu, zbývající oblečení má z fundusu. Všichni mají botičky originál Tonner.
 

          

Zpět na hlavní stranu