Zimní trh

Na malém náměstíčku vedle klášterní zdi se každý čtvrtek a sobotu koná trh. Nejčastěji se tu sejdou malí pěstitelé a chovatelé, kteří zde prodávají část své úrody, květiny a nebo domácí zvířata. Před Vánoci se tu ale objevují i prodejci doma vyráběných hraček a nejrůznějších dekorací.
Milada s Ilonou sem chodívají docela často a nevynechaly ani tuhle sobotu, i když je venku zima a občas se musí brodit ve sněhu. Pomalu prochází kolem trhovců a prohlížejí si vystavené věci. Ilonu zaujmou látkové tašky pro malé slečny na kterých jsou barevné sovičky. To by byl hezký dárek pro její Adélku, která sovy zbožňuje! A taška by se jí mohla hodit na cestu do odpoledních kroužků. Vybírá tedy jestli tu s jedním dlouhým uchem nebo dvěma krátkými a nemůže se rozhodnout, která sova by se Adélce mohla nejvíce líbit. Milada si mezitím prohlíží látkové vánoční stromečky a přemýšlí, zda nemá jeden vzít jako dekoraci do jídelny. Pro nákup se nakonec rozhodne pouze Ilona a je ráda, že sehnala další originální dárek.
Hned vedle u včelařova stolku nakupuje pro změnu Milada, která chce med vložit do dárkového koše pro babičku. A už jdou kolem prodejce vánočních věnců, kde to náramně voní čerstvým chvojím. Dozvídají se, že muž je lesák a vkusné věnce doma vyrábí jeho paní. Ilona nakonec trochu usmlouvá cenu a přidává další úlovek do tašky. Pokračují dál a podaří se jim ještě několik zajímavých nákupů.

Scéna
Po čase zase jedna zimní scéna. Obě zdi už jsou z dávnějších scének, a využila jsem i dřevěný stůl a lavici z fundusu. Vyráběla jsem jen stolek pro včelaře, který je z pěněného PVC. Ä pak jsem potřebovala vyrobit vše, co trhovci nabízejí k prodeji. Takže, látkové stromečky, tašky se sovičkami - na ty jsem využila látku s tímhle motivem, rozměry jsem musela uzpůsobit tomu, kolik volného prostoru bylo vedle jednotlivých obrázků. Všechny jsem vybarvila fixy na textil a následně zažehlila. Sklenice na med jsou vlastně plastové uzávěry z kosmetických výrobků, víčka jsem udělala z moduritu a překryla je  kostičkovaným ubrouskem. Med jsem nechtěla dávat opravdický a raději jsem nádobky naplnila uvařeným karamelem, který ani pro převrhnutí nevyteče. Etikety jsem si ofotila z medu, který u nás skutečný včelař prodává.
Věnečky jsem udělala z reálného chvojí, základy mají ze smotaného vrbového proutku a zdobila jsem korálky, mašličkami, šiškami a maličkými vánočními ozdůbkami.
K výrobě scénky mě inspiroval skutečný trh, který u nás opravdu takhle dvakrát týdně probíhá u zdí kláštera a já jako dítě bydlela jen kousek odtud a na tomhle plácku jsem vyrostla...v té době se mu říkalo jedině "frajťák" (zřejmě z německého freiplatz), ovšem oficiální název byl už tehdy Piaristické náměstí.

Panenky
Markéta:
Na scéně je hned pět postav, a tak většina z nich vyfasovala oblečení z fundusu. Jen pro Miladu jsem ušila krátký kožíšek z umělé kožešiny.

 

Zpět na hlavní stranu