Románový hrdina

Nela slíbila rodičům, že dnes zůstane celé odpoledne doma.Před pár dny u nich vyměňovali okna, ovšem na jedné ze žaluzií se objevil drobný nedostatek a tak firma posílá technika na jeho odstranění. Oba rodiče se ale dnes musí zúčastnit neodkladní schůzky a protože netuší, zda se domů vrátí včas, požádali dceru, aby pracovníka firmy pustila do bytu.
Nela si lehla na své oblíbené místo u krbu, vytáhla nedávno rozečtenou knížku a pohroužila se do napínavého děje, chvílemi se nechává strhnout příběhem tak,  že si musí sednout, občas usrkne čaj a přikusuje svoje oblíbené sušenky. Potom se zase pohodlně uloží na polštářky a čte a čte...jenže ukolébána teplem po chvíli usne. A pak se to stalo! Najednou stojí kousek od ní Spartakus, hrdina z její knížky. Nejprve se trochu polekala, pak si ale spolu povídali jako staří přátelé a nakonec na sebe zamilovaně hleděli. Když už se jí urostlý gladiátor chystal políbit, zaslechla Nela nějaký pronikavý zvuk. Zvonek! Dívka otevřela oči, krásný sen je rázem pryč a neodbytný zvonek pořád drnčí. Teď už zcela probuzená Nela spěchá ke dveřím otevřít. Zve dovnitř ohlášeného technika a hned při prvním pohledu zůstane jako omráčená...vždyť od vypadá přesně jako Spartakus! Muž jde do vedlejší místnosti a Nela si sedne vedle krbu, v rukou knížku, ale nečte, dívá se, co se vedle děje...vlastně sleduje pohyby a tvář příchozího. Ten má za chvíli vše vyřízeno a chystá se k odchodu. Zahlédne dívku s knížkou a se zájmem se ptá, co čte. Nela nadšeně mluví o napínavém ději a pak ukazuje knihovnu, ve které má přečtenou veškerou beletrii. Muž chválí mladou čtenářku za to, že umí v dnešní době trávit svůj volný čas i jinak, než na internetu. Pak se s úsměvem rozloučí a odejde. Nela si sedne ke krbu, venku už se stmívá a ona sní o svém Spartakovi....

Scéna
Jasnou představu o téhle scénce jsme měla ve chvíli, kdy jsem dodělala bambulkový koberec. Knížku Spartakus od Jarmily Loukotkové jsem četla asi v šestnácti letech...moc se mi líbila a protože hlavní hrdina nepotřeboval mnoho složitého oblečení, bylo rozhodnuto.
Abych alespoň trochu zaplnila knihovnu, potřebovala jsem vyrobit ještě pár desítek nových knih a pomohly mi samozřejmě i bloky, jimiž jsem vyplnila slušnou část prostoru.V knihovně je tedy nakonec nějakých 160 knížek...ale byla by potřeba ještě alespoň 50 titulů. Knihovna je z pěněného PVC stejně jako krb, ve kterém jsem oheň vytvářela pomocí žlutých elektrických světýlek. Plastové kuličky s ledkami jsem ovšem musela zakrýt ohořelými kousky dřev, a tak rozsvícený krb nejlépe vynikne, když se trochu setmí. Křeslo i lampa jsou z fundusu.

Panenky
Markéta:
Pro Nelu, jsem ušila volné růžové triko , které má na spodku volán a k tomu oblékla šedivé tepláky. S Matyášem, tedy Spartakem, to bylo snazší...dostal jakousi látkovou plenu (subligaculum) v pase pevně staženou širokým opaskem a nakonec jsem mu vyrobila i kožené sandály, aby při focení nepobíhal bos.Ve své civilní podobě  má veškeré oblečení z fundusu.

Zpět na hlavní stranu