KRMELEC

 

Frantík nosí dobroty lesním obyvatelům i přesto, že letošní zima je mírná a sněhu je málo. Vždyť krmelec i lavici s bedýnkami vyrobil se svým tatínkem docela nedávno. A tak chce mít všechno bohatě naplněné a uspořádané. Navíc laňku Majdu odchoval u nich v hájovně a Frantík je vždy moc rád, když ji zahlédne. Johanka je jeho kamarádka z dětství, miluje les a vlastně tak trochu i Frantíka. Tihle dva mají vše hotovo raz dva, a tak před  zpáteční cestou  ještě nasbírají šišky a nějaké chrastí pro babičku na zátop ( …a pak že je ta dnešní mládež líná!). Johanka nezapomněla ani na chvojovou kytici. Cestou domů opět chvíli tiše pozorují Majdu  a pak už spěchají, protože začíná pořádně chumelit.

 

Scéna
Zimní scénu jsem dělala poprvé a byla to zase nová zkušenost. Na dno dřevěného šuplíku jsem nejprve rozmístnila jednotlivé stromy připevněné na úměrně velkých dřevěných deskách. Vše jsem pak zasypala vlhkým hlinitým pískem a urovnala terén dle potřeby. Takhle postupuji běžně při výrobě všech exteriérů, jenže tentokrát jsem místo travnatého povrchu potřebovala sněhovou pokrývku. Vyřešila jsem to pomocí buničité vaty, kterou jsem připravený terén pečlivě zakryla a nakonec jsem vše posypala jemnou polystyrénovou drtí.  

Krmelec i lavice jsou samozřejmě dřevěné, při jejich výrobě mi obětavě ( navzdory revmatickým kolenům) pomáhal můj taťka…kdyby jen nechtěl všechno dělat tak fortelné, jakoby tyhle miniatury měly vydržet nápor skutečné zvěře! Nicméně, když vyrábím něco stloukaného nebo sešroubovaného (a to se vždy hodí ještě jeden pár šikovných rukou), ochotného spolupracovníka s vzorně  vybavenou dílnou  nemusím dlouho hledat. Kaštany a žaludy jsou z moduritu, sůl je skutečná stejně jako jablka a pidikedluben. Figurka laně je kupovaná.

Panenky
Markéta :
Oblečení na
Frantíka pro mě bylo tentokrát poměrně  jednoduché. V botách, kalhotách a čepici k nám přicestoval a já jsem se tedy vyřádila jen na pleteném roláku. Pracovala jsem na tenkých jehlicích a ještě jsem se snažila  utahovat, a tak si Frantíkův svetr v počtu ok a řad  nezadá s běžným dětský svetrem.

Marie :
Johanka má na sobě teplé  zimní kalhoty ze sametové látky, které mají vzadu zapínání.. Pruhatý rolák je upletený z různobarevných zbytků tenké příze nenáročným  plastickým vzorem. K pulovru patří samozřejmě  čepice s velkou bambulí. Botky má Johanka kupované.

           
dfgfd

Zpět na hlavní stranu