Princezna a zahradník


Frantík je ve službě na zámku teprve nedlouho, přesto je vidět, že své práci rozumí a královská zahrada jenom kvete.
Dnes je zahradníkův výjimečný den, protože se poprvé setkal s princeznou. Natálka je vlídná dívka a poddaní ji milují. Frantíkovi se při pohledu na ni  chvíli zatajil dech. Bože ta je nádherná! Jindy veselá princezna je však dnes poněkud zasmušilá a najednou zatouží ulevit  svému usouženému srdíčku. A tak se Frantík dovídá, že  dnes přijede její ženich, syn sousedního krále a Natálka ho nezná a bojí se, že bude zlý a ošklivý….. chce si vybrat ženicha sama, jenže státní zájem velí provdat se za prince Jindřicha. Dívka je zoufalá…dokonce si pohrávala s myšlenkou na útěk. Jenže, kde by se ukrývala a jak dlouho? Že by jí snad pomohl mladý zahradník? Natálce se Frantík zalíbil a tak se opatrně zeptala, zda už má nějaké děvče…nu, okouzlen zcela princeznou na chvíli zaváhal…že by zapřel svou Andulku? Ale nebojte, Frantík je čestný chlapec a Andulku má upřímně rád. Ó, jak mu princezna závidí, jednou se ožení s dívkou svého srdce.
Tu se na cestě ozvou kroky a mezi cypřiši vystoupí mladý pohledný princ. Laskavé oči, lehký úsměv na rtech a příjemné vystupování. Natálka celá rozrušená přijímá jeho poklony a může na něm oči nechat.
A jak to všechno dopadlo? To už přece víte  sami. …Frantík se ten večer sešel jako vždy na kopci u zvonice se svou Andulkou, co voní po rozmarýnu a umí péct báječné koláče.  Natálka  se na druhý den provdala za prince Jindřicha a oba pak vládli spojenému království šťastně až do smrti.

Scéna:
I když jsme tuhle scénu měly v plánu už delší dobu, správná chvíle pro její stavbu přišla až teď v květnu. Je to totiž jediný měsíc, kdy lze sehnat vhodné kvetoucí keře. Scéna je tedy tvořena z valné části rostlinstvem a také zdí vyrobenou z polystyrénové desky potažené tenkou vrstvou lepidla na dlaždice. Do pečlivě "osázených" záhonků mi hned při druhém záběru spadnul Frantík a vyklopil  při tom i kolečko s rašelinou. Když jsem se pak zlobila a napravovala způsobené škody, koukal samozřejmě jako když neumí do pěti počítat. Že prý za to můžou ty pantofle....no uznávám, není to nejvhodnější obutí pro zahradníka. Kolečko jsem vyráběla společně s tatínkem, ovšem zahradnické náčiní už vyráběl docela sám a povedlo se mu nad moje očekávání. Hrábě, rýč i lopatka jsou z pevného plechu, násady jsou samozřejmě dřevěné.

Panenky
Markéta :
Frantík dostal coby zahradník bílou plátěnou košili s límečkem, hnědé bavlněné kalhoty a zástěru, aby se při práci moc neumazal. Na nohou má pantofle ze scény s jablíčky a na hlavě kupovaný slamák.
Princ
Jindřich je v originálním oblečení od Tonnera.

Marie :
Šaty pro princeznu jsem šila na Tonnerku poprvé. Bleděmodrý materiál na šatech je dvouvrstvý nylon z nenošeného parádního kombiné. Spodnička je bílá bohatě zdobená krajkou. Uzavření šatů jsem vyřešila šněrováním na zádech. Botičky jsou originál Kingstate a ozdobila jsem je stejnými růžičkami, jaké má  Natálka  na šatech. Šperky jsou vyrobené z tenkého zlatavého plíšku připomínajícího filigrán, který kdysi zdobil lahvičku s parfémem. 

   

Zpět na hlavní stranu