Pradleny
 

Dnes má být parný den, a tak si Johanka s Evou  přivstaly, aby měly vypráno ještě dřív, než slunce vyjde nad obzor. Nejprve dívky vynesly dřevěnou lavici, na kterou postavily necky.  Ty pak Eva naplnila vodou,  Johanka přinesla valchu a mýdlo a mohly začít. Při práci se obě sestry střídaly, prádla bylo dost a za chvíli měly ruce celé rozmáčené. Jenže obě jsou to šikovná děvčata, a tak mohly jít zanedlouho vymáchat prádlo do potoka a pak už jenom natáhnout šňůry
a pověsit. Ještě vše před chalupou poklidily a potom  Johanka doběhla  domů pro koláče. Na zápraží chvíli  odpočívaly a mlsně vychutnávaly nadýchané  koláče.

Scéna

Z věcí, které na scéně vidíte jsou kupované pouze  kolíčky a koš na prádlo. Na výrobu okna a dveří jsem použila desky z lisovaného papíru potažené plastovou vrstvou dokonale imitující dřevo (zbytky plovoucí podlahy). Okno je  zavěšené na "pantech " z kůže, vrata jsou jen přichycená izolepou na zadní část  kartonové stěny. Schůdky jsou z polystyrénu pokrytého tenkou vrstvou zabarvené samotvrdnoucí hmoty,  kterou jsem kvůli pevnosti smíchala s trochou Herkula.
Lavice, necky, štoudev a valcha jsou samozřejmě dřevěné, přičemž  kovové zanýtované obruče na štoudev a vlnitý mosazný plech na valchu obstaral můj věrný  spolupracovník  tatínek. Všechny spoje v neckách jsem vymazala lepidlem, a tak můžu s uspokojením konstatovat, že jsou dokonale vodotěsné.
Koláčky jsem upekla společně s těmi poněkud většími pro rodinu, uschovala v mrazáku a vyndala až  před  fotografováním...byly opravdu nadýchané.

Panenky
Markéta :
Na roli venkovanky jsem už podruhé vybrala Evu. Ona je to vlastně Asiatka, jenže má ploché nohy a takovou vlídnější tvář.  Tentokrát jsem jí učesala cop pevně smotaný na temeni. Bohatě nabíranou sukni jsem ušila z poddajné bavlněné látky,  zástěrka je ze starého povlečení. Spodničku s krajkou by si nejspíš na praní žádná hospodyně nevzala a já navíc nechala  štykování  záměrně vykukovat zpod sukně.  Dlouhou spodní košili na ramena jste už viděli ve scéně s jablíčky.

Marie :
Johance jsem ušila modrou plátěnou sukni, zástěrka je ze zbytku tenké pánské košile, obě spodničky jsou z dětské zavinovačky. Halenka je z jemného plátna ozdobená barvami na textil, šátek je ušitý ze staré noční košile.Copy jsem  Johance spletla jen z části vlasů, zbytek je ukrytý pod šátkem.

   

Zpět na hlavní stranu