Březový háj
 

Máša a Irina jsou z jedné vesnice. Zatímco Máša žije spolu s matkou v chudobné chaloupce, Irina je dcerou bohatého statkáře.Většina mladých mužů by se bez přemlouvání přiženila na bohatý statek, ale Kolja ze sousední vesnice má oči jen pro Mášu. Líbí se mu jak je milá a vlídná, umí se radovat navzdory těžké celodenní práci...a je líbezná jako víla. Irina o vzájemné náklonnosti těch dvou ví, ale i tak si tajně na Kolju myslí...je přece tak bohatá a krásná! Jenže už dnes má Kolja přijít k Máše na námluvy a Irina musí jejich setkání překazit
Tajně se vydá za nic netušící Mášou ke studánce,  překvapenou dívku napadne a pevně ji připoutá ke stromu. Ještě se nebohé Máše posmívá a jízlivým hlasem plným zášti vykřikuje: " Dnes se holubičko s Koljou nesetkáš! Zůstaneš tady a já tě před ním zostudím tak, že se už na tebe ani nepodívá... a bude můj!" Zoufalá Máša naslouchá se slzami v očích. Vtom Irina ucítila jak ji někdo zezadu  prudce strhnul za cop, zavrávorala a upadla. Vždyť to je Kolja! Hledal v chaloupce Mášu a když se dozvěděl, že šla pro vodu, spěchal jí naproti. Vše viděl i slyšel. Uvolnil provaz plačící Máše, něžně ji obejmul a uchlácholil. Pak naplnil vědra vodou, hodil váhy na ramena a aniž by pohlédli na uraženou Irinu odcházeli ti dva společně k chalupě.

Scéna

Na výrobu scény jsem potřebovala dostatek březových větví, hodně mechu na zakrytí celé plochy, plastelínovou studánku obloženou kamínky a pozadí vytvořené z "rozporcovaného" umělohmotného vánočního stromečku s přídavkem ostříhaných větviček buxusu. V  dílně jsem pak vyráběla dřevěná vědra na vodu a nosič (váhy).
Pro tentokrát jsme panenky pojmenovaly ruskými jmény.

Panenky
Markéta :
Klárka (Máša) je z chudé chaloupky, a tak její oblečení mělo vypadat prostě a nenápadně. Košile je střídmě ozdobená barvami na textil. Na sarafán jsem použila zbytek seprané cíchy a pomalovanou stužku. Z části vlasů má panenka učesaný cop, zbytek jsem ukryla pod tenký bavlněný šátek.
Frantík (Kolja) má rubášku z bílé spodničky. Nejprve jsem  namalovala rukávy , všechny ozdobné lemy a tkanici na zavázání. Pak jsem košili sešila. Kalhoty jsou ze silnější hrubé látky ušité jen v pase na gumu. Boty jsou originál Tonner. 
 

Marie :
Magda tentokrát představuje statkářovu dceru Irinu. Má na sobě dlouhou košili ozdobenou barvami na textil, dole je bavlněná krajka. Na sarafánu jsou našity stužky, hadovky  a použila jsem i dozdobené štykování. Kokošník (čelenka) je z dvojité červené látky vyztužený průhlednou fólií. Ozdobený je našitou lacetkou, korálky a jednoduchými malůvkami. Vysoké botky jsou originál Tonner.

   

Zpět na hlavní stranu