Indiánka

 

Dan jel navštívit svého přítele  Ahanu, se kterým v indiánské vesnici prožil chlapecká léta. Na veselého Ahanu vzpomíná s úsměvem, vybavuje si spoustu krásných zážitků a dobrodružných příhod.
Sotva seskočil s koně, odehrálo se ale něco nečekaného. Z  týpí se na na něj vrhla mladá indiánka s tomahavkem v ruce. Pohotový Dan ji však zadržel, vytrhnul jí zbraň a  jazykem jejího kmene se ptá, proč útočí na toho, kdo přichází v míru. Mladá žena se po chvíli uklidnila  a trochu zahanbeně omlouvá své chování. Přesto čte Dan v jejích očích pořád strach, vidí, jak s obavami hlídá vstup do svého týpí a nakonec jej chrání vlastním tělem. Pojednou se u jejích nohou vybatolí malý sotva roční chlapeček. Teprve když  Ditae sevře své dítě pevně v náručí a vidí, že cizinec je skutečný přítel, spadnou z ní veškeré obavy. Dan se pak dozvídá o smrti jejího manžela, svého přítele Ahany, kterého zabili bílí muži. Teď už Dan chápe, proč  je Ditae k bělochům tak nedůvěřivá. On sám má sice bílou pleť, ale v jeho žilách koluje po matce indiánská krev. Oba spolu dlouze rozprávěli a nakonec se vydali společně k řece za ostatními ženami.


Scéna:
Na téhle scéně bylo středem mého zájmu týpí. Představu o střihu jsem našla na internetu a tady jsem objevila i princip zapínání a postup při stavbě. Na ušití jsem použila pevné plátno, zdobila jsem barvami na textil. Hotové týpí není nijak malinkaté, průměr kruhové základny měří 85cm a podobná je i výška. Právě kvůli těmhle rozměrům jsem nakonec  musela prodloužit  a rozšířit plochu, na které scény běžně buduji.
Kožešina napnutá v dřevěném rámu je z hodně staré olysalé beraniny, tvar jsem doslova vytrhala, a tak jsou okraje takové nepřesné a víc odpovídají skutečnosti. Tomahavk je vyrobený ze dřeva, indiánská opěrka vznikla v rychlosti před fotografováním a klacíky jsou jenom nalepené na pevném kartonu.
 

Panenky
Markéta
Dan má na sobě originální obleček zapůjčený od Davy Crocketta, je ušitý z tenkého umělého semiše a součástí jsou i botky mokasínového typu.
Indiánku Ditae představuje panenka Edita, jedna z našich dvou Jac - Vacation on Location, které jsem vyholila vlasy tak, aby mohla nosit paruky. Její identická sestřička Dita má jen trochu upravený původní afro účes. Copatou paruku jsem ušïla z dětské karnevalové shodou okolností indiánské paruky.
Oboje indiánské oblečení je ušité z tenké jelenice s nastříhanými třásněmi, stejně jako mokasíny, jejichž střih jsme nalezly na internetu.Výroba byla tentokrát naše společná práce. Veškeré korálkové výšivky obstarala Máninka. Ozdobná peříčka jsou z bažanta, domalovaná barvami na textil, čelenky jsou z nabarvené jelenice, dětská hračka je ze starých dřevěných korálků.
Malý "indiánek"je z dílny Ashton Drake. Po více než roce si v této scéně protáhnul kopýtka i náš koník


 

   

Zpět na hlavní stranu