Klepadlo na koberce
 

Služebná Běla spěchá na dvůr městského domu vyklepat koberec. Jde s velkou hořkostí, protože jí dnes dala věčně nespokojená paní Irma výpověď. Plná lítosti usedne Běla na lavičku a pláče. Co si teď počne?
V té chvíli přiběhne do dvora Amálka, která se s maminkou vrací z nákupů. Když zahlédne plačící Bělu, hned se ptá, co se jí stalo a snaží se ji rozveselit. S nadšením ukazuje Běle papírovou masku kočičky, kterou před chvílí koupily s maminkou na Amálčino školní vystoupení. Pak už vstoupila do dvora Alžběta a ani té neunikne uplakaná tvář mladé služebné, se kterou se často v domě potkávala.
Zatímco Amálka vesele hopsá po dvoře, vypráví Běla Alžbětě o svém trápení a starostech. Alžběta ví, že je Běla hodné a pracovité děvče, a proto jí navrhne, zda by nechtěla pracovat pro ni, protože jejich služebná má před svatbou a bude se stěhovat. Běla nadšeně souhlasí, ani se jí nechce věřit v takové štěstí, protože na rozdíl od paní Irmy je Alžběta známá svou vlídností a laskavostí.

Scéna

Dřevěnou ohradu i stěnu s bránou už jsem použila v dřívějších scénách, a tak jsem vyráběla jen několik dekorací. Potřebovala jsem dvě lavičky a protože mi zbyl dostatek starých dřevěných latěk, mohla jsem udělat ještě jednu úplně stejnou lavičku, jakou jsem kdysi vyráběla do "Horské túry". Klepadlo je smontované ze dřevěných tyček, plácačku na koberce jsem umotala z kousku pedigu.
Masku jsem vyrobila z vrstvené buničiny slepované Herkulem a to tak, že jsem ji přikládala přímo na tvář panenky těsně zabalenou v potravinové fólii.
V polotuhém stavu jsem vystřihla  požadovaný tvar a po úplném zaschnutí jsem masku namalovala  akrylovými barvami a  tenkým popisovačem.
Plakáty, které vidíte průchodem na protější stěně domu, jsou všechny vystřihané ze starých časopisů. Koberec je ustřižený  z prastarého přehozu..


Panenky
Markéta :
Panenku jsem  neoblékala ani jednu, vyráběla jsem pouze nákupní kabelu, kabelku a klobouk pro Alžbětu. Kabela s dřevěnými uchy je ušitá z kousku potahové látky. Klobouk a kabelka jsou z látky, která vypadá jako semiš a obojí je trochu šité a trochu lepené.

Marie :
Kostým pro
Alžbětu je ušitý z tenké polyesterové látky, u krku má saténovou šálku v barvě doplňků. Punčochy jsou se zadním švem, botičky jsou Kingstate.
Běla má na sobě šaty zapůjčené od panenky Princess Aurora, zástěru a šátek jsem ušila z bavlněných látek, pantofle jsou z fundusu.
Amálka má své originální oblečení, pouze kravatu jsem vyměnila za malou mašličku.

 

   

 

Zpět na hlavní stranu