Velikonoce

 

Stázka už je svátečně nastrojená  a netrpělivě čeká na svého Vojtěcha. Ten po chvíli vstoupí do sednice, v ruce drží pěknou pomlázku a s šibalským úsměvem se blíží  k Stázce. Ta bleskově vyskočí ze židle a schovává se v rohu za stolem, vesele výská a škemrá aby ji Vojta ušetřil šlehání. Jenže Vojta musí přece svoje děvče pomladit, aby byla svěží, ohebná a zdravá jako doposud. A tak chtě nechtě dostane Stázka láskyplnou výplatu vrbovými proutky. Koledníkovi připravila Stázka za odměnu malovaná vajíčka a mazanec s mlékem. Ještě krátký taneček, hubičku a mládenec se svou dívčí odchází k muzice


Scéna:
Udělat venkovskou sednici jsem měla v plánu už delší dobu, ale kvůli pracnému nábytku jsem výrobu stále odsouvala. Řízením osudu jsem ale zůstala několik týdnů na nemocenské a bez vycházek. Je vám tedy asi jasné, jak jsem v rámci možností trávila veškerý volný čas. Nábytek jsem vyřezávala na elektrické lupínkové pile, je vyrobený z masivu a natřený zatónovaným lakem. Truhlu jsem nevyráběla, je to kupovaná hrací skříňka a opravdu jen čirou náhodou má dřevo prakticky stejné zabarvení jako stůl a lavice. Podlaha je z naskládaných odpadových latěk. Mazanec je skutečný, vajíčka moduritová, pomlázka vrbová, větvičky kočiček jsou ve skutečnosti z břízy s přilepenými "chlupáčky" z vaty, na výrobu hodin jsem použila dřevo,papír, kov i modurit, džbánek je kupovaný stejně jako malá konvička na "muškáty". Svaté obrázky na stěně jsou staré podmalby ze Šumavy vystříhané z katalogu. Aby působily věrohodně, měla jsem je původně pod sklíčky, ale při fotografování mě to zlobilo, a tak jsem je musela nechat v papírové podobě. 

 

Panenky
Markéta:
Vojtovi jsem ušila kalhoty z pevné černé látky ozdobené na přední straně jednoduchou výšivkou. Košile je z tenkého plátýnka, široké rukávy jsou zakončené štykováním. Červená vesta je podšitá, olemovaná ozdobně našívanou lacetkou. Klobouček je pomocí páry vytvarovaný z filcu, zdobený stužkou a malými kvítky. Vysoké boty jsou originál Tonner.

Marie:
Stázka má sukni z tenké cíchoviny, vespod má tři bohaté spodničky lemované krajkou. Košile má mohutné nabírané rukávy zdobené štykováním, z kterého jsem udělala i okruží. Zástěrka je z jemné madeiry olemovaná úzkou kraječkou.Vestička je do pasu, hodně přiléhavá a zapíná se pomocí korálků a oček.
Ozdobila jsem ji vyšívanými kvítky, korálky, kamínky a lacetkou. Na hlavě má Stázka věneček z drobných látkových kvítečků uvázaný stuhou. Punčošky jsou ušité z bílých bavlněných ponožek, botičky jsou od Tonnerä.
Oba oblečky jsou výplodem naší fantazie, nepředstavují žádný ze známých národních krojů, a proto v něm ve svátek můžete potkat pouze
obyvatele "Báječného světa panenek".
 


 

   

 

Zpět na hlavní stranu