Královská hra
 

Kdysi v dávných dobách žil na dvoře krále Matyáše prazvláštní mužíček, kterému všichni přezdívali Bambulka. Jeho věk ani původ nebyl znám, říkalo se však, že pochází z tajemné říše skřítků. A protože byl Bambulka velice moudrý, důvtipný a předvídavý, stal se záhy královým přítelem a rádcem. Navíc byl vynikající šachista a Matyáš jen těžko hledal sobě rovného soupeře. A tak spolu hrávali  nekonečně dlouhé partie a vedli stejně dlouhé rozpravy.
V mnohém se shodli, když však přišla řeč na králův sňatek, nechtěl o tom Matyáš ani slyšet. Pokládal ženy za zbytečnou ozdobu, vadila mu jejich marnivost, fňukání a brebentění. Trvalo několik let, než Bambulka krále přesvědčil, že nejsou všechny ženy stejné a přiměl jej, aby pozval na svůj hrad princeznu Bereniku a oženil se s ní. Matyáš nakonec souhlasil, ale slavnostní příjezd Bereniky si kvůli šachové hře nechal klidně ujít.
Berenika přicestovala na Matyášův hrad s velkým očekáváním, neboť se král těšil dobré pověsti a bylo o něm známo, že je to pohledný muž. Teď je však navýsost zklamaná...vždyť ji nepřišel ani přivítat a když se dozví důvod jeho nepřítomnosti, sama za ním spěchá plná rozhořčení, rozhodnutá sdělit mu, že odjíždí.
Bambulka si přicházející Bereniky všiml jako první a hned se hluboce ukláněl. A pak už ji zahlédl i Matyáš...v prvních minutách neschopen slov ani pohybu, hleděl na blížící se Bereniku jako na zjevení. Zcela omámen jejím půvabem vstává ze židle a jde ji přivítat. Avšak i Berenika, rozhodnutá zasypat krále výčitkami, na chvíli ztratila řeč. Když pak usednou k poháru s vínem, přijímá Matyášovy hluboké omluvy a na předčasný odjezd zapomene.
Bambulka s potutelným úsměvem vidí, že jeho plán oženit krále dozajista vyjde. Ti dva jsou do sebe zahleděni a to ještě Matyáš netuší, jak skvěle ovládá Berenika šachovou hru. Vždyť v době, kdy byla ještě děvčátko, žil na jejich dvoře  prazvláštní mužíček, kterému všichni přezdívali Bambulka.

Scéna

Výrobě gotického nábytku předcházela důkladná prohlídka naší půdy, kde jsem nalezla skvělý materiál - celou vrchní desku ze starého křídla, tvrdé rezonanční dřevo. Vrstva černého laku šla celkem bez problémů odstranit plamenem a já jsem mohla začít vyrábět. Potřebovala jsem vlastně "jenom" dvanáct stejných esíček, ze kterých jsem potom sestavila dvě židle a stolek. Lupínková pila by tenhle tvrdý poměrně tlustý materiál řezala jen s velkými obtížemi, a tak jsem nakonec pracovala se svou oblíbenou rašplí.
Šachovnice vznikla ze zbytků desek z lisovaného papíru a veškeré ozdoby i červená hrací pole jsou vytvořeny ubrouskovou technikou. Šachové figurky patří k jedněm z mnoha, které lze najít v naší rodině a byly vlastně i prvotním impulzem pro vznik tohoto příběhu.
"Cínový" džbán a poháry jsem vyrobila ze samotvrdnoucí hmoty, natřela stříbrnou modelářskou barvou ze sady Minicolor (tedy, on je to spíš hliník  než stříbro) a pak jsem vše ještě přetřela bezbarvým lakem.

Panenky
Markéta :
Skřítek  dostal svůj originální obleček, který jsem jen celý dozdobila malými bambulkami.
Matyášovi se skvěle hodil koupený oblek od Roberta Tonnera určený pro korunovaci Petera Pevensie z Letopisů Narnie.

Marie :
Svrchní šaty jsem Berenice ušila z hedvábného sametu (aksamitu), mají růžovofialovou barvu a díky měňavému efektu přechází až do bílé. Široké rukávy jsou vypodšívkované hedvábím, na ozdobení šatů jsem použila úzký prýmek. Jednoduché spodní šaty jsou z bílého plátna a mají úzké rukávy. Koruna, kterou má Berenika na hlavě, vznikla z dámského náramku. Řetízek s křížkem  jsou části dámské bižutérie.
 

   

 

Zpět na hlavní stranu