Dřevo na zimu
 

Viktor žije v chalupě u lesa se svými třemi dětmi. Žena mu zemřela krátce po porodu malé Kačenky a jen s pomocí starších dětí zvládá domácnost i celé hospodářství. Roli maminky převzala nejstarší dcera Dorotka, která obětavě pečuje o svou malou sestřičku. Toník zase zdatně pomáhá tatínkovi na poli i v lese.
I když je venku ještě krásné letní počasí, je nejvyšší čas připravit zásobu dřeva na zimu, a tak se brzy ráno pustil tatínek s Toníkem do práce. Hranice s nasekaným dřevem utěšeně narůstá. Později jim přichází pomoci i Dorotka, která s sebou přivedla malou Kačenku. Když bylo vše hotovo přinesla Dorotka napečené jidáše a mléko. Všichni se s chutí pustili do jídla a jinak málomluvný tatínek nešetřil chválou na Toníkovu šikovnost a vytrvalost. Dokonce dětem slíbil, že se všichni vydají na blížící se pouť a na sladkostech prý šetřit nebude.


Scéna

Kulisu chalupy už jsem použila ve scéně s pradlenkami, a tak mi zbývalo vyrobit jen kozu na řezání dřeva, obě pily, koště z tenkých březových proutků, plaňkový plůtek, vozík pro malou Kačenku a puntíkaté hrníčky. A hlavně jsem musela zajistit dostatek malých polínek, které jsem poctivě naštípala sekerkou. Jidáše jsou z běžného kynutého těsta, slunečnice jsou kupované.


Panenky
Markéta :
Toník má jednoduché kalhoty ušité ze starých vojenských trenýrek a bílou košili s nabíranými rukávy. Viktor dostal oblečení z fundusu.

Marie :
Dorotka má halenku selského střihu s bohatými rukávy, sukně je z červené praporoviny zdobená černou lacetkou, zástěra je ze zástěry, pantofle jsou z fundusu. Kačence jsem ušila šatičky ze starých puntíkatých záclonek.
 

   

 

Zpět na hlavní stranu