Tři králové
 

Honzík s Vaškem a Toníkem koledují jako Tři králové už od samého poledne. Teď ještě zbývá poslední roubenka na samotě, kde bydlí jejich kamarádka Terezka. Ta už je nedočkavě vyhlíží za oknem a sotva uslyší jejich hlasitý zpěv vyběhne radostně ven z chalupy. Nadšeně prohlíží betlém zavěšený na Honzíkově krku a zvědavě pokukuje po Vaškově začerněném obličeji. Když se ve dveřích objevila maminka, posílá hned Terezku domů, aby se vrátila pro teplé oblečení a sama přináší chlapcům perníky a vánočku za pěknou koledu. Kluci děkují a vše přidávají do uzlíku k ostatním dobrotám.
Pak ještě musí na dveře napsat svěcenou křídou záznam o svojí letošní návštěvě. Terezka dala kousek vánočky také ptáčkům do krmítka a všechny děti společně dovádějí  před chalupou. Po chvíli se koledníci loučí a spěchají, aby domů dorazili před setměním.


Scéna
Zasněžená scéna s roubenkou mě napadla ve chvíli, kdy jsem koupila maličké plastové ptáčky. Od té doby už uběhl dlouhý čas a teď konečně došlo na její realizaci. Na více než metr dlouhý karton s vyříznutými otvory pro okna a dveře jsem tavnou pistolí nalepila tenké laťky natřené tmavohnědým lazurovacím lakem. Tedy, nejprve jsem každou lať musela pomocí rašple trochu "pokřivit", protože roubené chalupy se stavěly z tesaných  trámů, které nebyly perfektně rovné. Pak jsem na lupínkové  pile vyřezala ozdobné obložky oken a dveří. Dveře jsou zavěšené na dvou pantech v samostatném dřevěném rámu, který je  zasunutý do otvoru v kartonu. Na bílé obložky a spárování jsem použila latexovou barvu.
Krmítko je ze zbytků dřívek. Po oskenování Ladova papírového betlému, jeho zmenšení, vytištění a vystříhání vzniknul ten, který nese v dřevěné skříňce Honzík.
Před fotografováním jsem si  ještě připravila jednu důležitou věc...natřela jsem na bílo čtyři kovové destičky a na ně jsem děti přichytila lepící gumou. Pak jsem vše zakryla "sněhem" a kluci při focení poslušně stáli. My tak dokázaly celkem bez problémů uhlídat čtyři permanentně stojící postavy.


Panenky
Markéta :
Většinu času jsem tentokrát věnovala výrobě roubenky a proto se mi hodilo, že Vašek, Toník a Honzík dostali všechno oblečení včetně botiček z fundusu.
Vyráběla jsem tedy jen vystřižený "kožíšek" pro Terezku a papírové koruny pro Tři krále.

Marie :
Pro kluky jsem ušila tři jednoduché tříkrálové košile a pro Terezku teplou sukýnku. Maminka taky dostala novou sukni a upletla jsem pro ni vlněný šátek.
Jupky mají obě z fundusu.

   

 

Zpět na hlavní stranu