Bezdomovec

 

Moře přitahovalo Samuela už od mládí, a tak sotva trochu dospěl, odešel do světa. Pracoval v různých přístavech a nakonec se mu podařilo odjet do Ameriky. Tady uskutečnil svůj veliký sen - stal se námořníkem. Seznámil se tu také s půvabnou dcerou českých přistěhovalců Annou. Jejich vášnivý vztah byl plný dlouhých odloučení ale také těšení na návraty a radosti z opětovného setkání. Samuelovy plavby byly ale čím dál tím delší a z jedné už se nevrátil vůbec. Netušil, že Anna tou dobou čekala jeho dítě.
Samuel strávil na moři téměř třicet let. Byla to jeho největší láska, ale s přibývajícím věkem zatoužil vidět ještě jednou svoji vlast.V rodném domě se setkal se zestárlými rodiči a pochopil, že je teď nemůže znovu opustit. Peněz měl dostatek a brzo našel partnerku, která byla ochotná mu s péčí o rodiče pomoci. Dokonce se na stará kolena oženil. Po čase oba rodiče zemřeli a teprve tehdy bláhový Samuel poznal pravou tvář své vyvolené. Té se podařilo připravit jej o veškerý majetek, požádala o rozvod a Samuel byl nakonec nucen opustit dům.

Když Adriana procházela Luční ulicí a hledala dům svých prarodičů, dozvěděla se od jedné sousedky, že Krausovi už nežijí a jejich syn, kterému tady nikdo neřekne jinak než "námořník", skončil jako bezdomovec. Adriana je smrtí svých prarodičů trochu zaskočená, ale zároveň si uvědomuje, že onen námořník by mohl být s velkou pravděpodobností její dávno zmizelý otec. Bez dlouhého rozmýšlení se za ním vydá.
Už z dálky vidí jakési tábořiště s velkou papírovou krabicí...nechybí stará stolička a dokonce tu vlaje vyprané prádlo! Adriana opatrně nahlédne do kartonového příbytku a překvapeně sleduje muže, který nemotorně vylézá ven. Stačí jí jediný pohled...ta vrásčitá tvář nezapře rysy černovlasého mladíka z matčiných fotografií! Samuel nechápe přítomnost té elegantní dámy a když mu ukáže šperk, který kdysi věnoval své snoubence a dozví se, že tahle mladá žena je jeho dcera, je naprosto šokován. Stydí se za svůj osud, za to, že opustil Annu, je zoufalý... ale zároveň šťastný. Rozpačitě nabízí Adrianě pohoštění a když s díky odmítne, sám hladově zhltne perník, který mu donesli lidé z blízkého okolí. Teď víc než kdy předtím lituje Samuel svého dávného rozhodnutí, žít jen pro moře, ale když Adriana vytáhne z kabelky fotografii krásné jachty plující na vlnách, hned se mu rozsvítí oči. A když mu oznámí, že pro svou loď hledá zkušeného kapitána, nemá daleko k slzám. Potom bez dlouhých řečí ti dva vše sbalí a sklidí. Samuel poprvé rozechvěle obejme svou dceru. A pak spolu odchází ...je před nimi daleká cesta.

Scéna
Jednoduché a nenáročné - tak bych asi charakterizovala tuhle scénu. Stačilo mi vyrobit dvě dřevěné palety, několik zmenšených krabicových vín, najít vhodnou papírovou krabici, kousek starého koberce a střešní lepenky. Koženkovou kabelu jsme našly v second handu. Vše ostatní je z fundusu.

Panenky
Markéta:
Adrianě jsem ušila kostýmek z růžové syntetické šatovky. Černý top, který má pod kabátkem, jsou vlastně plavky vypůjčené od jedné z Basic Black
 panenek, boty jsou součástí jejího originálního oblečení, kabelku jsem zakoupila jako přívěsek na klíče.
Samuel má na sobě originální oblečení od Galeho z Hunger Games.
 

Zpět na hlavní stranu