Baletky

 

Baletní  mistr Filip dnes musí určit představitelku pro hlavní roli v absolventském představení. Tři vybrané dívky jsou výborné tanečnice, ale Filip ví, že Nina je z nich přece jenom nejlepší. Jenže to ví i její spolužačky a tak se z obavy, že mistr vybere právě ji, uchýlily k malé zákeřnosti. Tajně přidaly Nině do ranního čaje silné projímadlo. Nešťastná dívka tak už před zkouškou odbíhá několikrát na toaletu a v baletním sále je před Filipovým příchodem značně nervózní. Zkouší se trochu uklidnit rozcvičováním, zatímco Katka se Simonou si mezi sebou stále něco špitají.
A už přichází mistr a dívky se pod jeho vedením rozcvičují u tyče. Pak sdělí dívkám, že s každou z nich vyzkouší úryvek z připravovaného vystoupení. Jako první vyzve Ninu. Ta ale pro několika baletních figurách vyběhne s krátkou omluvou zcela nečekaně ven ze sálu. Zaskočený Filip jen zaslechne tlumené uchichtávání spolužaček a hned se jich proto ptá, zda netuší, co se s Ninou děje. Když obě zamítavě vrtí hlavou, posílá Simonu, aby zjistila, jestli nemá Nina nějaký závažnější problém. Mezi tím zkouší baletní výstup Katka. Když se vrátí Simona, oznámí Filipovi, že Nina je v šatně a přijde prý za chvilku. Teď je tedy řada na Simoně, aby úryvek z baletu zatančila ona. Protože se Nina stále nevrací, jde se Filip raději sám přesvědčit, zda je dívka v pořádku. A zatím, co po jeho odchodu propukly obě spojenkyně v hurónský smích, najde Filip v šatně sedět Ninu zdrcenou a uplakanou. Po krátkém naléhání řekne mistrovi o svých potížích, o nadmíru choulostivé situaci, do které se dnes neznámo jak dostala. Filip nešťastnou dívku uklidňuje a pomalu mu dochází důvod potutelného smíchu jejích spolužaček. Katka se Simonou byly opravdu hodně překvapené, když se ve dveřích sálu objevil mistr s Ninou oblečenou v kostýmu určeném pro představitelku hlavní role. Je vybráno a ani intriky škodolibých spolužaček jim nedopomohly k vysněné baletní úloze.

Scéna
Lavice, která vede podél celé obložené stěny má kartónový základ, na který jsem tavnou pistolí přilepila vrchní díly a pak jakási žebra na čelní stěnu. Jako materiál jsem použila zbylé šuplíky z psacího stolu, které mi už posloužily pro scénu s klenotnictvím. Druhou stěnu sálu tvoří dvě velká zrcadla přichycená na kartón.Vyrobit baletní tyč nebylo nic těžkého, nutné bylo jen to, aby všechny části byly spojeny dostatečně pevně, protože se o ně panenky při fotografování celkem náruživě opíraly. Dojem dřevěné podlahy vytváří kus linolea, miniaturní minerálky jsou kupované.

Panenky
Markéta:
Pro Ninu, Katku i Simonu
jsme využily originální body, ve kterých k nám přicestovaly jejich předchůdkyně. Šila jsem tedy jen triko pro Filipa a jakési jednoduché vázací bolerko pro Simonu. Dívkám jsem pak vyráběla baletní botky a černé "ťapky" jsem udělala i Filipovi. Baletní kostým ve kterém se na konci objeví Nina je její originální oblečení.

Marie:
Mým úkolem bylo ušít pro všechny aktéry punčocháče. Ty pro dívky jsou z dámských kompresních punčochových kalhot, pro Filipa mi posloužily pánské punčocháče.
 

   
   

Zpět na hlavní stranu